Pokládka bobrovky a doprava

Následují způsoby pokládky bobrovky, konkrétní informace pro vzdálenosti laťování a provedení detailů, jako je hřeben či okapní hrana.  Probrány budou individuální možnosti dopravy bobrovky Walther až na stavbu.

Pokládka bobrovky

Pokládka bobrovky probíhá šupinově nebo korunově. V obou případech je rozdílné laťování, přesahy jednotlivých řad bobrovek a samozřejmě každá varianta vypadá na střeše úplně jinak.

Šupinová pokládka bobrovky pálenéObrázek šupinového krytíLaťování pro šupinovou pokládku bobrovky

Šupinové krytí vyžaduje 6,7 běžných metrů latí na metr čtverečný. Vzdálenost mezi jednotlivými řadami je stejná a každá řada pokládaných bobrovek má svoji vlastní řadu latí.

Korunový způsob pokládky bobrovkyObrázek korunového krytíLaťování při krounovém krytí bobrovky

Korunové krytí je hospodárnější, protože se vyznačuje řidším laťováním – na metr čtverečný je vyžadováno 3,3 metrů latí. Díky zachycení druhé řady pokládaných bobrovek na hraně první řady tak vychází jedna lať na dvě řady bobrovek, které jsou pak dále od dalších řad.

Jednoduché krytí (loučové) je opticky trochu podobné korunovému, jednotlivé řady však nejsou zdvojené a není zajištěna voděodolnost střešního pláště. To pak musí být vynahrazeno v podstřeší a tato varianta pokládky bobrovky se skoro neuplatňuje.

… fotky přímo s pokládkou

Doprava bobrovky

Doprava bobrovky závisí především na lokalitě a množství odebrané střešní krytiny. Někde se vyplatí poslat auto s hydraulickou rukou na skládání, jinde je vhodnější poslat traťově celý kamion.

Doprava bobrovky kamionemPřeprava bobrovky autem s rukouBalík s doplňky

Auto s hydraulickou rukou pojme 12 tun materiálu a 10-12 paletových míst, přičemž může skládat například i přes plot. Bobrovky pojme až 12 palet (cca. 7000 ks). Rozpočtově vychází cirka CZK 28,- bez DPH za ujetý kilometr s minimálním výjezdovým poplatkem CZK 660,- bez DPH. Výjezd by měl být plánován nejlépe týden dopředu.

Pro objednávku většího množství bobrovky může být použit i kamion k traťové dodávce přímo od výrobce. Kamion pojme 22 tun materiálu, což je cca. 12500 ks bobrovky. Tento způsob dopravy je u větších objednávek nejvýhodnější, na místě nutné zajistit vlastní skládání vysokozdvižným vozíkem. Cena dopravy se řeší u každé zakázky individuálně.

Při hmotnosti materiálu do 1,5 tuny (paleta bobrovek a doplňky) lze použít transit. Po Praze je výjezdní paušál CZK 360,- bez DPH a na delší vzdálenosti je účtováno CZK 16,- bez DPH za ujetý kilometr.

V případě několika kusů doplňků (o velikosti balíku) je někdy využívána zásilková služba, jako je UPS, PPL a další. Od výrobce přichází materiál cirka do tří pracovních dnů s cenou kolem EUR 10 až 20,-

V případě menšího množství (které se vejde do osobního automobilu) může obchodní zástupce dodat materiál při cestě kolem. Běžně za šálek kávy a pár vlídných slov.